14:59 5 цікавих фактів про Стародавній Рим - Про які ти не чув | |
Римський імператор Коммод любив виступати на арені в якості гладіатора, незважаючи на те що такі бої вважалися долею рабів. Сам себе він вважав втіленням Геркулеса і одягався в левову шкуру. Коммод добре володів зброєю і здобув на арені більше 700 перемог, хоча особливо ризикувати життям не прагнув: часто йому в суперники приводили вже поранених солдатів або інвалідів. Імператор також обожнював вбивати цибулею і дротиками екзотичних тварин: левів, страусів, слонів і навіть жирафів.
Прочитай також: Міф про заснування Риму (Брити близнюки Ромул і Рем)
Марк Ліциній Красс, один з найбагатших римлян в 1 столітті до н.е., значну частину свого стану сколотив завдяки пожежам. Як тільки йому ставало відомо про палаючому будинку, він тут же пропонував власнику викупити його за суму істотно нижче ринкової вартості нерухомості. Такі ж пропозиції надходили власникам сусідніх будинків, на які вогонь міг перекинутися в будь-який момент. Якщо угода полягала, армія з 500 рабів Красса відразу приймалася за гасіння, а потім швидко відновлювала ушкодження. В іншому випадку ніякої допомоги в боротьбі з пожежею Красс не чинив.
У Британському музеї експонується Кубок Лікурга - давньоримська посудина зі скла з фігурним візерунком, що датується 4 століттям. Він здатний змінювати колір залежно від освітлення: якщо світити ззаду, посудина стає червоним, якщо спереду - зеленим. Цей ефект обумовлений наявністю в склі наночастинок золота і срібла, і вченим неясно, як саме стародавні умільці змогли отримати такий виріб. Можливо, в одній з майстерень відбулося випадкове «забруднення» скла золотим і срібним пилом, і склярі, швидше за все, не контролювали технологічний процес і не розуміли причин зміни кольорів.
Вираз «Виключення підтверджує правило» в більшості випадків застосовується в абсолютно відмінному від оригінального сенсі. Фраза має латинське походження: «Exceptio probat regulam in casibus non exceptis», вперше її вжив давньоримський оратор Цицерон. У перекладі важлива саме друга частина фрази: виключення підтверджує існування загального правила, де ці винятки не обумовлені. Наприклад, дорожній знак «Паркування заборонено по неділях» передбачає дію правила, що дозволяє парковку в інші дні.
У Стародавньому Римі на похорон знатних людей запрошували старшого клоуна з театру - архима. У процесії архим йшов відразу за труною, а його робота полягала в імітації жестів і поведінки покійного. Для посилення ефекту актор міг одягатися в одяг покійного і надягати зображала його маску. Ігор Марчук | |
|