Головна » 2015 » Червень » 4 » 5 міфів здорового харчування в які ви до цих пір вірите
10:30
5 міфів здорового харчування в які ви до цих пір вірите

Опитування громадської думки свідчать: більшість українців, що піклуються про своє здоров'я, досі харчуються неправильно. Виною тому - міфи про харчування, що склалися за останні сто років. Національний дослідницький центр «Здорове харчування» зібрав топ-5 помилок українців і прокоментував їх.

 


молочні продукти містять рослинні жири


Міф № 1: тільки фальсифіковані молочні продукти містять рослинні жири


Якщо на упаковці написано «вершкове масло», а після лабораторного дослідження виявляється, що в складі є рослинні жири, це - фальсифікат. Покупці платять дорожче за те, що коштує в рази менше, адже рослинні жири набагато дешевше тварин. Така ситуація - пряме порушення прав споживачів і переслідується законом.


Але якщо виробник вказав рослинні жири у складі певного харчового товару, то перед вами не фальсифікат, а функціональний продукт. Коштує він дешевше «чисто молочного» і при цьому набагато корисніший для здоров'я.


«Функціональні продукти були придумані в 1970-х роках для комплексного поліпшення здоров'я населення. Вже тоді медики довели, що насичені жири, що містяться в натуральних молочних продуктах, небезпечні для здоров'я. Вони призводять до порушення ліпідного балансу крові, провокують розвиток гіпертонії, атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.

Альтернативою вершковому маслу є маргарин. Він не містить тваринних жирів і не призводить до захворювань кровоносної системи, однак багатий трансжирами, що виникають в процесі його виробництва і володіють канцерогенними властивостями », - прокоментував цей феномен професор Олег Медведєв, глава Національного дослідницького центру «Здорове харчування».


Прочитай також: Здорове харчування



В результаті наукових розробок, ще п'ятдесят років тому, були створені корисні продукти - спреди. Вони володіють звичним вершковим смаком, поряд з тваринними жирами містять рослинні, а трансжирів не містять зовсім. Якщо ви дбаєте про здоров'я, НДЦ «Здорове харчування» рекомендує залишати на полиці магазину чисто молочні продукти, віддаючи перевагу функціональним - тим, у складі яких є рослинні компоненти.

 


добавки Е шкідливі



Міф № 2: всі добавки Е шкідливі
Буквено-цифрове маркуванням типу «Е-ХХХ» у всьому світі позначаються харчові добавки, що збільшують терміни придатності продуктів або надають їм певні властивості: колір, аромат, обсяг. Список добавок довгий і постійно змінюється. У нього додаються нові і виключаються ті, які визнаються неефективними або шкідливими. У світі за цим процесом стежить JECFA - спеціальний комітет з харчових добавок, який об'єднав представників ФАО і ВООЗ. Багато хто вважає всі речовини з абревіатурою Е шкідливими, але деякими, не замислюючись, користуються самі. У випічку господині додають пекарський порошок або соду - харчову добавку Е-500. Консервують з лимонною кислотою (Е-330) або оцтовою кислотою (Е-260). Зрозуміло, що ніхто подібні речовини їсти ложками не буде, це небезпечно для здоров'я, а ось в невеликій точній дозі вони дозволяють домогтися пишної здоби або довгого зберігання домашніх заготовок.


На відміну від соди і оцту, інші харчові добавки припустимі в ще менших дозуваннях, мікродозах. Найменше перевищення може викликати страшні наслідки. Ось деякі приклади:

 

  • Е-102 (тартразин) - жовтий барвник, додається в мармелад, варення, соуси. Викликає алергічні реакції, безсоння, головні болі, підвищену стомлюваність.
  • Е-211 (бензоат натрію) - збільшує термін придатності продуктів, підсилює колір. Міститься в газованій воді, соусах, морепродуктах. Викликає найсильніші алергічні реакції.
  • Е-621 (глутамат натрію) - підсилює смак. Може додаватися в будь-який продукт. Викликає звикання, стимулює апетит. Провокує розвиток цукрового діабету, гормональних зрушень.

 

Небезпечні не стільки самі добавки, скільки неконтрольоване їх вживання - частіше і більше, ніж можна. Проблем три:

 

  • Виробники використовують кілька добавок одночасно, їх токсичні властивості підсумовуються.
  • Покупці не знають, скільки потрібно з'їсти продукту, щоб не перевищити безпечну дозу харчової добавки.
  • У різних країнах дозволені різні добавки. Ті що у нас вважаються токсичними - в ЄС дозволені, і навпаки.

«Якщо ви дбаєте про здоров'я, уважно читайте склад продукту і вибирайте той, який має невеликий термін придатності і короткий список зрозумілих компонентів, що входять до його складу, що включає мінімум шкідливих харчових добавок», - сказав Олег Медведєв.

 


Жирний стейк



Міф № 3: Україна - холодна країна

Tому потрібно їсти багато жирної їжі, особливо взимку.
Часто господині вибирають молоко, сметану і вершкове масло за принципом: чим жирніше, тим краще. Намагаються готувати на тваринних жирах, використовувати більше м'яса і вершкового масла. Пояснення просте: Україна - холодна країна, а значить жири нам необхідні, щоб не страждати від холоду. Це помилка.


Ніхто не стане сперечатися, що Фінляндія знаходиться на півночі  і клімат там суворіший. Якщо слідувати міфу, фіни повинні вживати ще більш жирну їжу для комфортного життя. Так і було до середини минулого століття, коли Фінляндія лідирувала за смертністю від серцево-судинних захворювань. Потім на урядовому рівні було прийнято закони, спрямовані на посилення дій з охорони здоров'я населення. У тому числі - реалізовано проект «Північна Карелія». Комплекс заходів змусив фінів переглянути свій раціон харчування і відмовитися від продуктів тваринного походження, у тому числі від натурального вершкового масла, молока, жирного м'яса на користь рослинної їжі. На прилавках з'явилося функціональне харчування: молоко і масло, що містять рослинні компоненти. Результат відомий: тепер тривалість життя середньостатистичного фіна набагато більше тривалості життя середньостатистичного українця.


«Важливо знати, що жирне молоко і масло - це смачно, але не корисно. Вибирайте функціональні продукти, у складі яких вміст шкідливих насичених і трансжирів зведено до мінімуму », - прокоментував експерт.

 


Пальмова олія - ​​отрута



Міф № 4: Пальмова олія - ​​отрута
Про те, що пальмова олія шкідлива для здоров'я, не говорить тільки ледачий. Мовляв, плавиться вона при температурі 40 ºС, а значить не може бути перероблено організмом людини. А якщо раптом перетравиться, то дуже зашкодить здоров'ю. Це - один з найбільш дурних міфів.

При якій температурі плавляться бекон і сало?


Температура плавлення ніяк не впливає на процес травлення, який, за своєю суттю, череда хімічних реакцій. Пальмова олія містить велику кількість вітамінів, мікроелементів. Недарма малайзійці, що вживають  тільки пальмову олію живуть на 7-10 років більше, ніж українці.

Європейці поважають це масло закуповують його в значних кількостях для своєї харчової промисловості. За рік в країнах ЄС продається близько 5,5 мільйонів тонн харчового пальмового масла, а в україні тільки 0,6. Порівняйте тепер територію ЄС і України.


Масло пальми - унікальний продукт. Воно знаходиться в твердій формі при кімнатній температурі. Його не потрібно піддавати гідрогенізації, за допомогою якої виходять трансжири. Саме тому пальмова олія є важливим компонентом сучасного виробництва продуктів харчування - від кондитерських до функціональних спредів.


«Якщо ви піклуєтеся про своє здоров'я, не бійтеся пальмового масла. Використовуйте спреди, до складу яких воно входить, бо цим самим ви виключаєте вживання трансжирів », - коментує експерт.

 


Міф № 5: дієта допомагає зберегти здоров'я



Міф № 5: дієта допомагає зберегти здоров'я
Немає такої жінки, що не пробувала поправити своє здоров'я або скинути зайві кілограми за допомогою дієти. При цьому велика частина залишилися незадоволеними результатами.

Це зрозуміло - дієта завжди стрес для організму, а якщо вона ще й не схвалена дієтологами, то результат передбачуваний - кілограми нікуди не подінуться, а здоров'я погіршиться. Єдине, чого можна домогтися - короткочасне зниження ваги і підвищеної нервозності.


Наш організм так влаштований, що після найменшого обмеження надходження поживних речовин починає їх запасати з потроєною ретельністю. Дефіцит вітамінів і мікроелементів призводить до гормональних і ендокринних порушень, які вельми складно лікуються.
«Основою здоров'я є правильне (раціональне) харчування, збалансоване за обсягом, білками, жирами, вуглеводами і калоріях відповідно до того способу життя, який ви ведете. Харчування, в якому продукти рослинного походження переважають над тваринною їжею. Харчування, засноване на медичних даних, а не на чутках і телевізійних ток-шоу », - підсумував професор Олег Медведєв.


 

Ігор Марчук

Категорія: Краса і здоров'я | Переглядів: 1700 | Додав: ToBeSmartik | Теги: правильне харчування | Рейтинг: 5.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
close