18:26 Літня небезпека: фрукти, морозиво та інші фактори ризику | |
Літо - це самий безтурботний час року. Здавалося б, гуляй, відпочивай, радій життю і різноманіттю зелені. Але насправді саме улюблені нами спекотні місяці досить небезпечні для здоров'я. Про те, які хвороби виходять на перший план, коли на дворі тепло і сонячно, ToBeSmart розповів керівник напрямку з питань охорони здоров'я експертного центру «Громадська дума» лікар-терапевт Кирило Іванча.
Подарунки з грядки Хто з вас хоч раз в житті не зривав дозріле яблучко чи абрикос з дерева і не їв прямо на місці? Або не пив воду з джерела? На природі все здається невинною благодаттю. Ну що поганого може бути в вишеньці з власної дачі? І тут на сцену виходять хвороботворні бактерії. Вони разом з немитими фруктами, ягодами і брудною водою потрапляють в наш організм і атакують його. Проходить кілька годин, і ми розуміємо, що щось пішло не так, живіт болить, нас каламутить, температура піднімається. У наявності ознаки отруєння.
До речі, заробити його можна, навіть якщо ретельно вимити дари природи. Досить просто спожити недозрілий фрукт або переборщити з порцією. Але захиститися від таких неприємностей можна. По-перше, частіше мийте руки з милом і добре промивайте фрукти і овочі. По-друге, не переїдайте. І по-третє, пийте тільки кип'ячену або бутильовану воду.
Грибна пора Картопля з грибами - чи не найулюбленіше дачне блюдо. І воно - одне з найнебезпечніших. Так, всі знають, як виглядає бліда поганка і мухомор - отруйні гриби номер один, але отруїтися можна і їстівними сморчками. Характерними симптомами при такій інтоксикації будуть колікообразні болі в животі, різка загальна слабкість, рясне потовиділення, нудота і блювота, розлад шлунку, головний біль, марення, галюцинації, судоми, задишка і навіть кома. Як бути, якщо ви підозрюєте, що проковтнули шкідливий гриб? Тут же викликати швидку. Тільки професійні медики зможуть провести детоксикаційну терапію.
Полежали на сонечку Літо - це пора пікніків, з сендвічами, салатами, а часом і навіть з тістечками, дивлячись у кого який смак. Погодьтеся, сніданок або обід на природі - прекрасна альтернатива дорогим кафе. Є тільки один мінус, поза холодильником кисломолочні продукти, м'ясо, риба і ковбаса псуються. Якщо ми порушуємо норми зберігання, а в даному випадку - температурний режим, в продуктах неминуче розмножуються бактерії. На сонечку в йогуртах, сирках та виробах з кондитерським кремом розвивається стафілокок. Так що десять разів подумайте, перш ніж захопити на пікнік молочний коктейль або еклер.
Як зрозуміти, що ви отруїлися, а не просто переїли? Симптоми проявляються в різний час після прийому їжі. Наприклад, якщо ви вжили недостиглі фрукти, вони дадуть про себе знати через 1-2 години, при вживанні м'яса, жирної їжі, яка довше перетравлюється, нездужання може виникнути пізніше - через 3-6 годин.
Прочитай також: Сонячні опіки: Що робити? Що робити? Випийте якомога більше рідини і викличте блювоту: натисніть на корінь язика двома пальцями. Врахуйте, як би неприємно не було, але щоб повністю очистити кишечник і шлунок, вам потрібно проробити цю процедуру не менше 3-4 разів. Потім прийміть сорбент - активоване вугілля, і пийте багато води, щоб уникнути зневоднення. І не забудьте викликати лікаря.
У наступні добу після харчового отруєння слід дотримуватися дієти - не вживати свіжих овочів, фруктів, жирного, смаженого, солоного, кислого, консервованого.
Освіжаюча прохолода Коли на вулиці спека, так хочеться попити не просто прохолодної, а крижаної водички, з'їсти морозиво, сильніше включити кондиціонер. Такі різкі перепади температур дозволяють нам освіжитися і при цьому знижують імунітет. А коли імунна система працює погано, віруси і бактерії відмінно розмножуються, нападають на ослаблений організм і викликають нежить, простуду і ангіну.
Так, так, ризик захворіти на ангіну влітку підвищується! Розпізнати її просто: якщо ви відчуваєте першіння в горлі, у вас збільшені мигдалини, високо підскочила температура, терміново зверніться до лікаря. До візиту до лікаря пийте багато теплої рідини, полощіть горло відварами трав і антисептиком.
Кровососи Як не крути, а від комах влітку нікуди не дітися. Маленькі мошки, комарі та інші кровососи здатні доставити неабиякі неприємності. Перша реакція організму на атаку кусаючих - це почервоніння, припухлість та свербіж шкіри. Але часом така незначна неприємність може перерости в проблему - велике почервоніння або гнійну ранку. У такому випадку в місце укусу занесена інфекція.
Якщо ви страждаєте від сверблячки, постарайтеся не розчісувати рану і приготуйте розчин, що знімає дискомфортні відчуття. Змішайте нашатирний спирт у співвідношенні 1: 3 з водою, і обробіть ним зону ураження.
Ігор Марчук | |
|